Ocieplenia stropodachów wentylowanych metodą wdmuchiwania wełną celulozową Isocell For You
Stropodachy wentylowane to płaskie konstrukcje dachów dwudzielnych. Rozwiązanie to było często nieodłącznym elementem systemów prefabrykacji stosowanych na szeroką skalę wielkich osiedli mieszkaniowych.
Metoda wdmuchiwania zapewnia najwyższą skuteczność ocieplenia przestrzeni stropodachu.
Stropodachy wentylowane to nie tylko domena bloków z tzw. wielkiej płyty. To rozwiązanie zarówno stosowane w konstrukcjach budynków użyteczności publicznej, jak również w domach jednorodzinnych.
Konstrukcje stropodachów wentylowanych pozwalają na odprowadzenie pary wodnej z przestrzeni między stropem a dachem poprzez szereg otworów technologicznych. Otwory te są realizowane w postaci przelotów w ścianach pozostawionych na wysokości wolnej przestrzeni stropodachu lub poprzez kominki wentylacyjne ustawiane na dachu.
Stropodachy wentylowane z racji pozostawionej pomiędzy stropem a poszyciem wolnej przestrzeni są co do zasady przeznaczone do ocieplenia metodą wdmuchiwania.
Niewielka wysokość wentylowanej pustki (często poniżej 0,5m) wyklucza możliwość aplikacji materiałów w formie klasycznej. Nie ma możliwości efektywnego docięcia i dopasowania płyt materiału izolacyjnego w przestrzeni, w której mała ilość miejsca często pozwala instalatorowi co najwyżej na czołganie się.
Jedynie metoda wdmuchiwania pozwala na wykonanie jednorodnej i szczelnej izolacji tego typu przegrody bez szeregu prac dodatkowych.
Wdmuchiwanie celulozy pozwala na zapewnienie szczelnej i jednorodnej warstwy izolacji, zachowującej wszystkie parametry w warunkach przestrzeni wentylowanej.
Należy pamiętać, że jedynym w pełni efektywnym sposobem na wykonanie profesjonalnej izolacji stropodachu wentylowanego jest aplikacja z pełną kontrolą wizualną pozwalającą na bieżący nadzór wykonywanej warstwy ocieplenia.
W związku z tym wykonawcy specjalizujący się w tej metodzie aplikacji muszą fizycznie dostać się do ocieplanej pustki. W tym celu wykonuje się szereg otworów włazowych (np. 40 x 40cm), które pozwalają instalatorom dostać się do ocieplanej przestrzeni.
Przy aplikacji może być konieczne wykonanie, a po wykonaniu pracy ponowne zabezpieczenie przejść przez ścianki (o ile są ażurowe). W przypadku ścian pełnych należy dostać się do każdej komory poprzez oddzielny otwór włazowy na dachu.
Aplikacja jest prowadzona co do zasady od najodleglejszego miejsca z powolnym jej układaniem w miarę wycofywania się w kierunku otworu włazowego. Zapewnia to skuteczne ocieplenie przestrzeni bez niszczenia układanej warstwy materiału podczas przemieszczania się instalatora.
Warto nadmienić, że jeśli wykonawca ma za zadanie jedynie uzupełnienie zaaplikowanej uprzednio izolacji, to najczęściej nie da uniknąć się uszkodzenia warstwy istniejącej podczas aplikacji „dosypki”. Wynika to z konieczności przemieszczania się operatora maszyny do wdmuchiwania w tej często bardzo ciasnej przestrzeni, podczas którego dochodzi do kompresji istniejącej warstwy materiału. W miejscach, w których do niej dojdzie wykonawca uzupełnia całą grubość warstwy izolacyjnej tak aby docelowo osiągnąć projektowaną po dociepleniu grubość izolacji.
W związku z powyższym często warto jest od razu zdecydować się na grubszą, odpowiadającą bardziej rygorystycznym wytycznym warstwę izolacji co pozwoli na uniknięcie pewnych strat materiałowych powstających przy aplikacji wieloetapowej (np. co kilka lat).
Mamy status autoryzowanego wykonawcy nadany przez Isocell GmbH
Gwarantujemy profesjonalne wykonanie izolacji
Usługi wdmuchiwania świadczymy na terenie całej Polski
Zwieńczeniem wykonania aplikacji w stropodachu wentylowanym jest zabezpieczenie otworów włazowych. Często wykorzystuje się fakt powstania takiego otworu dla zapewnienia/poprawy wentylacji samej pustki w stropodachu. Otwór włazowy jest idealnym miejscem na wstawienie kominka wentylacyjnego. Sam stopień wentylacji stropodachu jest również poddany określonym wytycznym normowym (PN-EN ISO 6946). W zależności od koniecznego do osiągnięcia poziomu wentylacji należy zapewnić wymianę powietrza ze środowiskiem zewnętrznym przez otwory o łącznej powierzchni:
- słabo wentylowana warstwa powietrza: od 500mm2 do 1500mm2 na każde 100m2 wentylowanej przestrzeni stropodachu,
- dobrze wentylowana warstwa powietrza: powyżej 1500mm2 na każde 100m2 wentylowanej przestrzeni stropodachu.
Spełnienie podanych wyżej wytycznych zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza pozwalającą na efektywne odprowadzenie pary wodnej napływającej w chłodniejszej połowie roku do przestrzeni stropodachu z pomieszczeń ogrzewanych.
Konieczność zapewnienia odpowiedniej wentylacji jest jednym z powodów, dla którego ocieplanie stropodachu wentylowanego metodą wdmuchiwania przez istniejące otwory (np. wentylacyjne), bez fizycznej obecności instalatora w pustce jest wariantem zdecydowanie nierekomendowanym.
Aplikacja wykonywana przez otwory „w ciemno” odbiera jakąkolwiek możliwość kontroli usypywanej warstwy. Efektem tego jest duże prawdopodobieństwo zasypania całej pustki „pod dach” z odcięciem dopływu powietrza zewnętrznego. Może to prowadzić w dłuższej perspektywie czasu do kumulowania się pary wodnej w przestrzeni stropodachu.
Kolejnym, często nawet bardziej dotkliwym rezultatem przeprowadzania aplikacji „w ciemno” jest fakt nienależytego wypełnienia przegrody: nie mając kontroli nad usypywaną warstwą możemy ułożyć zarówno za dużo jak i zbyt mało materiału. Skutkiem może być, pomimo nawet największej staranności, nie dojście do projektowanej grubości warstwy i co za tym idzie osiągnięcie niższych niż zakładane właściwości termoizolacyjnych przegrody.
Odwiedź nas:
4U Izolacje Sp. z o.o.
ul. Henryka Wieniawskiego 40
Budynek B, lok. 101/102
93-564 Łódź
Ze względu na ograniczoną przestrzeń w pustkach wentylowanych pożądany jest wybór materiałów o jak najlepszych parametrach termoizolacyjnych. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni dla osiągnięcia jak najlepszej izolacyjności.
Materiał celulozowy Isocell For You dzięki najniższej na rynku Lambdzie 0,037 W/mK pozwala na osiągnięcie wysokiego oporu cieplnego przy zastosowaniu warstw o nieco niższej w porównaniu do innych materiałów grubości.
Wybór celulozy Isocell For You to również gwarancja maksymalnej efektywności izolacji dzięki wysokiemu w porównaniu z innymi materiałami współczynnikowi oporu na przepływ gazów.
Warstwa izolacji w stropodachu wentylowanym ma bezpośredni kontakt z powietrzem zewnętrznym, a więc kluczowe jest zastosowanie materiału, który nie będzie ulegał wychładzaniu lub wręcz przewiewaniu w kontakcie z zimnym powietrzem z zewnątrz.
info@izolacje4u.pl
Grubość warstwy ocieplenia koniecznej dla zapewnienia optymalnej izolacyjności warunkuje Rozporządzenie o warunkach jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (w skrócie tzw. Warunki Techniczne).
Dokument ten określa graniczny współczynnik przenikania ciepła przegrody, do którego należy odnosić się przy określaniu izolacyjności stropodachu.
Aktualnie obowiązującą wartością tego współczynnika (Umax) dla dachów i stropodachów jest wartość Umax <= 0,15 W/m2K. Dla określenia potrzebnej grubości izolacji potrzebne są dane o grubościach oraz parametrach izolacyjnych (Lambda) istniejących warstw w stropie oraz współczynnik przewodzenia ciepła (Lambda) wybranego do aplikacji materiału izolacyjnego (dla celulozy Isocell For You Lambda= 0,037 W/mK).
Znając powyżej określone wartości w oparciu o wytyczne do obliczeń wskazane w normie PN-EN ISO 6946 można określić izolacyjność typowych stropodachów oraz zarekomendować grubość warstwy materiału Isocell For You:
Tabela 1
Rok odniesienia wg Rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznejoraz metod obliczania oszczędności energii | Współczynnik przenikania ciepła stropodachu w stanie istniejącym | Grubość warstwy materiału Isocell For You potrzebna dla osiągnięcia U=0,15 W/m2K |
przed rokiem 1983 | 0.7 | 20 cm |
1983 – 1991 | 0.45 | 17 cm |
1991 – 1998 | 0.3 | 15 cm |
1998 – 2014 | 0.3 | 15 cm |
Tabela 2
Rok odniesienia wg Rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznejoraz metod obliczania oszczędności energii | Współczynnik przenikania ciepła stropodachu w stanie istniejącym | Szacowana oszczędność zużycia energii/rok przy ociepleniu stropodachu o pow. 100m2 materiałem Isocell For You do standardu U=0,15 W/m2K* | Szacowana oszczędność kosztów w zł/rok przy koszcie GJ = 120 zł |
przed rokiem 1983 | 0.7 | 141,4 GJ/rok | 3.394,06 zł/rok |
1983 – 1991 | 0.45 | 77,5 GJ/rok | 1.859,28 zł/rok |
1991 – 1998 | 0.3 | 39,3 GJ/rok | 943,71 zł/rok |
– 2014 | 0.3 | 39,3 GJ/rok | 943,71 zł/rok |
Jak widać w każdym przypadku wykonanie termomodernizacji daje znaczące oszczędności. Oczywiście ich udział jest znacząco większy w przypadku ocieplania konstrukcji o bardzo niskiej izolacyjności w stanie pierwotnym. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet etapowe docieplanie stropodachów zaizolowanych wcześniej do niższego standardu daje wymierne oszczędności. Są one tym większe im większą powierzchnię ma analizowany stropodach.
Warto nadmienić, że aplikacja metodą wdmuchiwania w przestrzeń stropodachu jest realizowana w formie tzw. luźnego nasypu. Oznacza to, że warstwa izolacji ułożona jest w formie luźnej i tym samym podlega procesowi osiadania. Przebieg tego procesu jest przebadany przez producenta materiału dzięki czemu możemy precyzyjnie określić wyrażoną w procentach wartość o jaką ułożona przez instalatora warstwa osiądzie w przegrodzie. Wyniki określone w powyższej tabeli dotyczą wymaganej grubości warstwy po osiadaniu. Tym samym grubość faktycznie układanej w przegrodzie warstwy w momencie samej aplikacji musi być wyższa tak aby docelowo osiągnięta grubość nie była mniejsza od grubości wymaganej obliczeniowo dla zapewnienia określonej izolacyjności.
Artur Dopadlik 667 668 187
Łukasz Dobrowolski 667 668 058
Robert Zaorski 667 668 241
Stropodachy wentylowane nieocieplone w należyty sposób biorą bardzo znaczący udział w bilansie strat ciepła budynku. W skrajnych sytuacjach nawet 1/3 ciepła ucieka z budynku właśnie tą drogą. Powoduje to, że przegrody tego typu nie tylko warto izolować ale i należy to robić w pierwszej kolejności – możliwość znaczącego ograniczenia strat ciepła przez wykonanie jednego, stosunkowo mało inwazyjnego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego pozwala uzyskać często bardzo szybki zwrot z inwestycji a w kolejnych latach użytkowania zapewnia bardzo znaczące oszczędności na ogrzewaniu. Przyrost ten jest widoczny szczególnie przy dociepleniu stropodachu od stanu pierwotnego (często niska grubość izolacji o słabych parametrach i w złym stanie technicznym) do stanu docelowego wymaganego wg tzw. Warunków Technicznych.
Odwiedź nas:
4U Izolacje Sp. z o.o.
ul. Henryka Wieniawskiego 40
Budynek B, lok. 101/102
93-564 Łódź
Artur Dopadlik 667 668 187
Łukasz Dobrowolski 667 668 058
Robert Zaorski 667 668 241
Choć istnieją teoretyczne możliwości ocieplenia przestrzeni stropodachu innymi metodami to w praktyce jedynie metoda wdmuchiwania zapewnia najwyższą skuteczność przy racjonalnym nakładzie prac dodatkowych. Jedynie wdmuchiwanie włóknin (np. celuloza) pozwoli na zapewnienie szczelnej i jednorodnej warstwy izolacji, zachowującej wszystkie parametry w warunkach przestrzeni wentylowanej.
Przy aplikacjach materiału w przestrzenie stropodachu kluczowe jest odpowiednie wyposażenie i doświadczenie ekipy wykonawczej.
Dla uzyskania rekomendacji sprawdzonych i doświadczonych instalatorów autoryzowanych do wykonywania ociepleń stropodachów materiałem Isocell For You zapraszamy do kontaktu z 4U Izolacje.
Zadzwoń
Artur Dopadlik – 667 668 187
artur.dopadlik@izolacje4u.pl
Łukasz Dobrowolski – 667 668 058
lukasz.dobrowolski@izolacje4u.pl
Robert Zaorski – 667 668 241
robert.zaorski@izolacje4u.pl
Wypełnij formularz kontaktowy: