Zaznacz stronę

Dach kryty papą na deskowaniu – prawidłowe wykonanie ocieplenia

W budownictwie nieprzerwanie stosuje się papę jako element pokrycia dachowego. Rozwiązanie to stanowi konstrukcję dyfuzyjnie zamkniętą, czyli pomimo tego, że dach jest zaizolowany przed opadami, z automatu pojawia się problem z odprowadzeniem wilgoci bytowej z wnętrza budynku. Jak zatem wykonać prawidłowe ocieplenie i zabezpieczyć budynek przed zawilgoceniem?

Isocell airstop diva+

Dach kryty papą na deskowaniu uniemożliwia przejście pary wodnej z wnętrza na zewnątrz przegrody. W związku z tym istnieje ryzyko gromadzenia się wilgoci w konstrukcji, obniżenia trwałości budynku, wystąpienia niebezpiecznych warunków dla zdrowia mieszkańców. Konieczne jest dobranie przemyślanych rozwiązań i materiałów.

Izolacja domu szkieletowego

Do ocieplenia dachu krytego papą na deskowaniu zaleca się aplikację z wełny celulozowej Isocell For You z jednoczesnym zastosowaniem aktywnej folii parochłonnej Airstop Diva+ o zmiennym oporze dyfuzyjnym.

Łączenia materiałów i zakładów warto wykonać taśmami Isocell lub SIGA, co zapewni najwyższą szczelność budynku.

Isocell For You to izolacja termiczna o najniższym współczynniku przewodzenia ciepła, tj. 0,037 W/mK, wśród dostępnych materiałów celulozowych w Polsce. Charakteryzuje się niską gęstością, tj. 25 kg/m3, co przekłada się na niższe obciążenie konstrukcji suchej zabudowy, najwyższym ciepłem właściwym, tj. 2,15 kJ, dzięki czemu w okresie letnim budynek jest mniej narażony na przegrzewanie, optymalną opornością na przepływ powietrza, dodatkowo stanowi wartościową izolację akustyczną. Dzięki powyższym parametrom Isocell For You, ocieplony dom ma niższe zapotrzebowanie na moc cieplną, a co za tym idzie maleją koszty ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.

Isocell airstop diva+ paroizolacja aktywna o zmiennym sd

Airstop Diva + to aktywna folia paroizolacyjna o zmiennym oporze dyfuzyjnym, który zmienia się w zależności od wilgotności powietrza w sąsiedztwie folii. W miesiącach zimowych, gdy powietrze w pomieszczeniach jest suche, opór folii na przepływ pary wodnej wzrasta.

Do wnętrza przegrody i izolacji przenika wówczas niewielka ilość pary.

W miesiącach letnich, w wyniku nasłonecznienia, zachodzi zjawisko dyfuzji zwrotnej.

Wilgotność powietrza za folią jest wyższa, na membranie osadzają się cząsteczki pary, w tym czasie opór folii maleje, a zwiększona ilość pary wodnej przenika swobodnie z przegrody do wnętrza pomieszczeń.

Produkt ten zatem aktywnie wspiera proces osuszania konstrukcji.

Rekomendowany sposób wykonania ocieplania dla dachu krytego papą na deskowaniu:

  • montaż folii do profili metalowych wykonać za pomocą taśmy Isocell/SIGA
  • uszczelnienie zakładów folii wykonać za pomocą taśmy Isocell/SIGA
  • uszczelnienie przebić folii wykonać za pomocą taśmy Isocell/SIGA (do uszczelnienia miejsc wyprowadzenia przewodów/rur rekomenduje się zastosowanie kołnierzy uszczelniających Isocell)
  • łączenie folii z przegrodą wykonać za pomocą taśmy Isocell/SIGA
  • usztywnienie folii na czas wdmuchiwania wykonać poprzez zastosowanie łat drewnianych umiejscowionych co 50 cm (łaty są demontowane przed położeniem płyt gipsowo-kartonowych)
  • aplikację Isocell For You wykonać poprzez umiejscowienie węży do wdmuchiwania “znad jętki”
  • zaklejenie otworów po wdmuchiwaniu Isocell For You wykonać za pomocą plastrów Isocell lub taśm Isocell/SIGA.

Wypełnij formularz kontaktowy:

Klikając  „Wyślij” oświadczasz, że zapoznałeś się z informacjami na temat przetwarzania Twoich danych osobowych, które znajdują się w Polityce prywatności 4U Izolacje Sp. z o.o.
Skip to content